Gent houdt de adem in tot Vlaanderen de lucht klaart

16 Oktober 2025

Gent houdt de adem in tot Vlaanderen de lucht klaart

De stad Gent stelt de evaluatie van de lage-emissiezone uit tot Vlaanderen duidelijkheid biedt, om geen middelen te verspillen aan een onderzoek dat mogelijk juridisch onderuitgaat.

De stad Gent zal de geplande evaluatie van de lage-emissiezone (LEZ) niet opstarten zonder duidelijkheid vanuit Vlaanderen. Dat antwoordde schepen van Milieu Filip Watteeuw in de gemeenteraad, na een tussenkomst van Gaëlle De Smet.

Vlaanderen heeft nog geen definitieve beslissing genomen over het al dan niet verstrengen van de LEZ in Gent en Antwerpen. In Brussel is een gelijkaardig uitstel zelfs geschorst door het Grondwettelijk Hof. Dat kan ook voor Vlaanderen gevolgen hebben. “Te veel juridische en politieke onzekerheid om de evaluatie van de Gentse LEZ te evalueren”, zegt schepen Watteeuw.

“We gaan niet investeren in een evaluatie die later gewoon in de vuilnisbak belandt,” aldus schepen Filip Watteeuw. “Zodra het Vlaamse kader duidelijk is, starten we het onderzoek op met actuele gegevens.”

Gent blijft wel inzetten op gezonde lucht. Sinds de invoering van de LEZ wordt de helft minder roet in de stad gemeten. De toekomstige evaluatie zal ook rekening houden met nieuwe trends, zoals de opmars van elektrische voertuigen, en met de mogelijke effecten van versoepelingen. Ook de nieuwe Luchtmeters-campagne moet bijdragen aan een gezondere Gentse lucht’

“We willen meten wat werkt,” zegt Watteeuw. “Enkel zo kunnen we verstandig beleid voeren dat de gezondheid van Gentenaars centraal stelt.”

Als Groen-fractie blijven we erop toezien dat de keuzes rond mobiliteit en luchtkwaliteit gebaseerd zijn op feiten, niet op giswerk en juridisch drijfzand. De LEZ heeft haar nut bewezen, en we willen dat verder onderbouwen met degelijk onderzoek — op het juiste moment.

Blijf op de hoogte

Wil je wekelijks op de hoogte blijven van het belangrijkste politieke nieuws van onze Groene schepenen en gemeenteraadsleden? Schrijf je dan in voor onze fractienieuwsbrief.